Логотип КНДІСЕ

Київський науково-дослідний інститут судових експертиз

Знання, об'єктивність, істина

language
Пошук
Close this search box.

Особливості та важливість проведення балістичних видів досліджень

Коли слідство об’єднує зусилля з наукою, з’являються нові криміналістичні інструменти та види експертних досліджень. Балістична експертиза, як різновид криміналістичних експертиз, на сьогоднішній день є однією із найзатребуваніших, зважаючи на події, які відбуваються в країні. Фахівці Київського науково-дослідного інституту судових експертиз виконали не один десяток досліджень пов’язаних із резонансними справами суспільства.

Експерти встановлюють деталі різних ситуацій, виконуючи дослідження зброї і патронів, а також дослідження слідів і обставин пострілу. Під час призначення балістичної експертизи в розпорядження фахівців надаються кулі та гільзи, вогнепальна зброя та об’єкти з вогнепальними ушкодженнями, боєприпаси та відповідна документація тощо. Як правило, об’єкти на дослідження надаються у тому стані, якими їх виявило слідство. Кулі та гільзи вилучені з місць подій першочергово направляються на дактилоскопічне дослідження, потім біологічне і балістичне.

При дослідженні об’єктів криміналістичної балістики експерти вирішують чотири групи завдань:

  • Ідентифікаційними вважаються завдання щодо встановлення індивідуальної тотожності або групової приналежності. Ідентифікація зброї можлива за слідами на гільзах і снарядах (кулях, дробу, картечі), оскільки деталі зброї залишають на них свої сліди;
  • Класифікаційні завдання мають на меті вирішити такі питання: чи є даний предмет вогнепальною зброєю, і якщо так, до якого виду (моделі, зразку) відноситься; для стрільби, − з якого виду зброї призначений даний патрон та ін;
  • Діагностичні завдання спрямовані на те, щоб встановити стан та властивості зброї, наприклад, пробивну здатність снаряду на певній відстані тощо;
  • Ситуативні завдання завжди пов’язані з аналізом елементів подій, які розглядаються в динаміці. При цьому з’ясовується: в якому положенні перебував потерпілий в момент пострілу; з якою дистанції, в якому напрямку і в якій послідовності робилися постріли.

Таким чином, одним із основних значень судової балістики є розробка методів і засобів, які дозволяють за слідами пострілу встановити реальні обставини розслідуваних подій.

Експерти-балісти КНДІСЕ спільно з військовими експертами досліджували та з’ясовували обставини трагічних подій в зоні проведення антитерористичної операції, зокрема, катастрофи військового літака «ІЛ-76» та проведення спецоперацій в Дебальцево.

Спільно з Генеральною прокуратурою України експерти КНДІСЕ продовжують проведення слідчих дій, щодо розстрілу активістів під час Революції Гідності. Фахівці галузі балістики, вибухотехніки та геодезії, спираючись на свідчення очевидців, моделюють події того часу і з’ясовують з якої відстані, місця та з якої зброї була проведена стрільба по потерпілих, транспортних засобах та інших об’єктах. Дослідження дозволяють визначити точні місця розташування де були вбиті громадяни, взаєморозташування снайперів та потерпілих.

Крім того, нещодавно група фахівців Київського НДІСЕ провела ряд експертиз за фактом вибухів і пожежі на військових складах Міністерства оборони України у місті Балаклія Харківської області. Створеною робочою групою, яку очолювали експерти КНДІСЕ, було проведено комплексні дослідження, щодо з’ясування обставин вибухів та причин, які їх спричинили.

Експерти-балісти Київського НДІ судових експертиз допомагають правоохоронним органам з’ясувати деталі спроб замахів на життя людей, обставини вбивств та нещасних випадків. На прохання журналістів фахівець КНДІСЕ надав допомогу в аналізі обставин вогнепального поранення Євгена Кушнарьова, яке стало причиною смерті політика. Спеціаліст розповів про види та особливості використання куль різних моделей, механізм їхньої дії та поведінку у різних погодних умовах. Також експерт пояснив поведінку кулі при потраплянні у різні види поверхонь, силу та швидкість пострілу з урахуванням особливостей різних місцевостей, типи взаємодії з перешкодами, а також політ кулі при рикошеті.

Експерти КНДІСЕ відділів балістики і трасології працюють над дослідженням різних ситуацій незалежно від часових меж. Так, нині, у Київському науково-дослідному інституту судових експертиз за постановою суду, спільно з судово-медичними експертами, буде проведено комплексне комісійне дослідження, щодо обставин смерті Володимира Івасюка. Фахівці Київського НДІСЕ проведуть експертні і слідчі експерименти для з’ясування обставин смерті відомого українського композитора та поставлять крапку у визначенні остаточної версії слідства.

Загалом експерти Київського науково-дослідного інституту судових експертиз виконують унікальні дослідження і сприяють становленню правосуддю у нашій державі. За роки 104-річного періоду існування у КНДІСЕ було виконано понад мільйон експертиз і щоденно це число зростає. Інститут зумів стати одним з лідерів у питаннях практичного та науково – методичного забезпечення судово-експертної діяльності в країні. Ми пишаємося наявним досвідом і продовжуємо шлях власного розвитку і вдосконалення.

Можливо вам буде цікаво: