Логотип КНДІСЕ

Київський науково-дослідний інститут судових експертиз

Знання, об'єктивність, істина

language

Завідувач відділу психологічних досліджень КНДІСЕ Юрій Ірхін розповів журналістам про особливості психології терористів

Завідувач відділу психологічних досліджень Київського науково-дослідного інституту судових експертиз на прохання журналістів популярного українського телеканалу допоміг проаналізувати особливості психології терористів.

За словами судового експерта, кримінальна психологія є офіційною наукою, що входить до складу великої сфери психологічних знань. Це психологія особистості в контексті кримінальних відносин з іншими, психологія злочинця, жертви та обставин, які сприяють злочинній діяльності.

«Існує поняття «криміногенна обстановка», яку вивчає кримінальна психологія. Не треба далеко ходити за прикладом, адже ми живемо в радикально неблагополучній криміногенній обстановці. Криміналітет зараз розправив крила. Це категорія осіб, котрі поставили вчинення злочинів на рівень професії і нинішня ситуація тільки цьому сприяє. Нині злочинців практично не ловлять. Якщо 5-10 років тому людину, якій спала на думку ідея скоїти злочин, стримував правоохоронний інститут і можливе покарання, то зараз цей бар’єр зник. Якщо шалена думка людині в голову влетіла, наприклад, забрати телефон у перехожого, то немає стримувального фактора. Ось це і є криміногенна обстановка, положення в соціумі в суспільстві, яке само по собі сприяє вчиненню злочинів, – пояснює експерт КНДІСЕ Юрій Ірхін, – Зараз у нас, просто кажучи, криміногенна обстановка. Про рівні та показники її розвитку немає сенсу говорити, оскільки вона яскраво виражена і кримінальна. Настрій, думки, стереотипи суспільного мислення наразі у нас побудовані таким чином, що десь вигідно, десь безпечно, десь безкарно можна займатися злочинною діяльністю».

Крім того, фахівець КНДІСЕ пояснив журналістам, що різниця між правопорушником і терористом відсутня. Слово «злочин» означає перетин межі дозволеного, подібна незворотна дія вважається злочином і за неї особа мусить нести відповідальність.

У розмові з медійниками Юрій Ірхін також зазначив, що всі злочини можна умовно поділити на декілька категорій, вони бувають кримінальні моральні, психічні, загальнолюдські та ін. Наприклад, людиноненависництво є гуманним злочином, а тероризм однозначно кримінальним і це передбачають практично всі кримінальні кодекси різних країн світу.

«В основі тероризму лежить ненависть до людини. А за своєю природою «homosapiens» не повинен ненавидіти собі подібного, інакше людський рід, як біологічний вид, зникне. Звідси поняття «соціум», людина може стати людиною тільки в середовищі собі подібних, виховуючи, вирощуючи, проявляючи повагу, а тероризм суперечить цьому», – наголошує завідувач відділу психологічних досліджень КНДІСЕ Юрій Ірхін.

Експерт-психолог також підкреслив, що психологічних відмінностей злочинця від терориста не існує, оскільки терорист і є злочинець. Різною може бути специфіка здійснення злочинних актів: «Чим тероризм відрізняється від бандитизму? Практичною відсутністю меркантильного, матеріально вигідного підґрунтя. Якщо є матеріально вигідна платформа, (приміром розстріляти десятки людей або вбити в будинку сім’ю з метою пограбування, з метою заволодіння майном – це бандитизм. Коли те ж саме не заради грошей, а заради досягнення якихось своїх амбіцій – це вже тероризм. У цьому контексті тероризм ділитися на два основних напрямки з дуже розмитою межею: маніакальна основа заради якої людина готова знищити всіх і прагматичний тероризм для досягнення певної мети, отримання чогось».

Також завідувач відділу психологічних досліджень Київського науково-дослідного інституту судових експертиз розповів співбесідникам про дебютний вік, коли особа почитає виявляти в себе схильність до тероризму, емоції та мотиви, якими керуються люди перед вчиненням теракту, а також відмінності чоловіків та жінок терористів. Про ці та інші особливості психології терористів дивіться у повному відеозаписі інтерв’ю.

Можливо вам буде цікаво: