Логотип КНДІСЕ

Київський науково-дослідний інститут судових експертиз

Знання, об'єктивність, істина

language
Пошук
Close this search box.

Завідувач відділу психологічних досліджень КНДІСЕ Юрій Ірхін розповів журналістам про особливості психології терористів

Завідувач відділу психологічних досліджень Київського науково-дослідного інституту судових експертиз на прохання журналістів популярного українського телеканалу допоміг проаналізувати особливості психології терористів.

За словами судового експерта, кримінальна психологія є офіційною наукою, що входить до складу великої сфери психологічних знань. Це психологія особистості в контексті кримінальних відносин з іншими, психологія злочинця, жертви та обставин, які сприяють злочинній діяльності.

«Існує поняття «криміногенна обстановка», яку вивчає кримінальна психологія. Не треба далеко ходити за прикладом, адже ми живемо в радикально неблагополучній криміногенній обстановці. Криміналітет зараз розправив крила. Це категорія осіб, котрі поставили вчинення злочинів на рівень професії і нинішня ситуація тільки цьому сприяє. Нині злочинців практично не ловлять. Якщо 5-10 років тому людину, якій спала на думку ідея скоїти злочин, стримував правоохоронний інститут і можливе покарання, то зараз цей бар’єр зник. Якщо шалена думка людині в голову влетіла, наприклад, забрати телефон у перехожого, то немає стримувального фактора. Ось це і є криміногенна обстановка, положення в соціумі в суспільстві, яке само по собі сприяє вчиненню злочинів, – пояснює експерт КНДІСЕ Юрій Ірхін, – Зараз у нас, просто кажучи, криміногенна обстановка. Про рівні та показники її розвитку немає сенсу говорити, оскільки вона яскраво виражена і кримінальна. Настрій, думки, стереотипи суспільного мислення наразі у нас побудовані таким чином, що десь вигідно, десь безпечно, десь безкарно можна займатися злочинною діяльністю».

Крім того, фахівець КНДІСЕ пояснив журналістам, що різниця між правопорушником і терористом відсутня. Слово «злочин» означає перетин межі дозволеного, подібна незворотна дія вважається злочином і за неї особа мусить нести відповідальність.

У розмові з медійниками Юрій Ірхін також зазначив, що всі злочини можна умовно поділити на декілька категорій, вони бувають кримінальні моральні, психічні, загальнолюдські та ін. Наприклад, людиноненависництво є гуманним злочином, а тероризм однозначно кримінальним і це передбачають практично всі кримінальні кодекси різних країн світу.

«В основі тероризму лежить ненависть до людини. А за своєю природою «homosapiens» не повинен ненавидіти собі подібного, інакше людський рід, як біологічний вид, зникне. Звідси поняття «соціум», людина може стати людиною тільки в середовищі собі подібних, виховуючи, вирощуючи, проявляючи повагу, а тероризм суперечить цьому», – наголошує завідувач відділу психологічних досліджень КНДІСЕ Юрій Ірхін.

Експерт-психолог також підкреслив, що психологічних відмінностей злочинця від терориста не існує, оскільки терорист і є злочинець. Різною може бути специфіка здійснення злочинних актів: «Чим тероризм відрізняється від бандитизму? Практичною відсутністю меркантильного, матеріально вигідного підґрунтя. Якщо є матеріально вигідна платформа, (приміром розстріляти десятки людей або вбити в будинку сім’ю з метою пограбування, з метою заволодіння майном – це бандитизм. Коли те ж саме не заради грошей, а заради досягнення якихось своїх амбіцій – це вже тероризм. У цьому контексті тероризм ділитися на два основних напрямки з дуже розмитою межею: маніакальна основа заради якої людина готова знищити всіх і прагматичний тероризм для досягнення певної мети, отримання чогось».

Також завідувач відділу психологічних досліджень Київського науково-дослідного інституту судових експертиз розповів співбесідникам про дебютний вік, коли особа почитає виявляти в себе схильність до тероризму, емоції та мотиви, якими керуються люди перед вчиненням теракту, а також відмінності чоловіків та жінок терористів. Про ці та інші особливості психології терористів дивіться у повному відеозаписі інтерв’ю.

Можливо вам буде цікаво: