Логотип КНДІСЕ

Київський науково-дослідний інститут судових експертиз

Знання, об'єктивність, істина

Пошук
Close this search box.

Європейські стандарти якості виконання судових експертиз: Київський НДСІЕ та TAIEX провели міжнародний семінар-навчання

З ініціативи Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, за сприяння та підтримки Technical Assistance and Information Exchange instrument of the European Commission (TAIEX) 20-21 жовтня 2016 року у конференц-залі «Президент-готелю» відбувся міжнародний семінар-навчання на тему: «Вивчення досвіду впровадження ISO/IEC 17025:2006 у країнах ЄС з метою запровадження в експертну практику судових експертних установ Міністерства юстиції України».

За словами директора Київського НДІСЕ Олександра Рувіна: «Обрана тема зустрічі без перебільшення є надзвичайно важливою в контексті тих реформ, які проводяться в нашій Державі. Не менш важливою вона є і в аспекті розвитку та удосконалення судово-експертної практики».

До обговорення долучилися зарубіжні колеги – представники Центральної криміналістичної лабораторії поліції Польщі, Федерального управління кримінальної поліції Німеччини, фахівці-криміналісти та науковці системи Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби, Державної фіскальної служби та Міністерства внутрішніх справ України та інші гості.

Стандарт ISO/IEC 17025:2006 розроблено для вимірювальних та калібрувальних лабораторій і сприяє визнанню результатів роботи акредитованих лабораторії різними країнами. Однак, криміналістична експертиза має певні особливості, які не охоплюються загальними вимогами, встановленими цим стандартом.

Згідно з Законом України «Про судову експертизу» розробка методик та методів проведення криміналістичних досліджень покладена на установи судової експертизи.

Центральна криміналістична лабораторія поліції Польщі та Інститут судових експертиз Федеральної кримінальної поліції Німеччини акредитовані за стандартом ISO/IEC 17025:2006 і вже багато років успішно працюють у цьому напрямку, тому дискусія в рамках семінару мала важливе значення у світлі євроінтеграційних прагнень нашої Держави.

Враховуючи багаторічне членство польських та німецьких колег у Європейській мережі судово-експертних установ (European Network of Forensic Science Institutes – ENFSI), обмін думками та досвідом з колегами дозволить ознайомитися та застосувати польський та німецький досвід запровадження стандарту, налагодити ділові стосунки та постійні контакти. Використання цього стандарту полегшить співпрацю між лабораторіями та іншими органами, сприятиме обміну інформацією та міжнародним досвідом, гармонізації стандартів і процедур.

«Ми маємо консолідувати зусилля, спрямовані на виконання визначених стратегічних завдань. У цьому контексті як ніколи актуальним є спільний пошук шляхів розвитку криміналістики і судової експертизи, координація взаємодії в проведенні наукових досліджень у галузі криміналістики і судової експертизи», – наголосив Олександр Рувін.

Впродовж двох днів учасники семінару-навчання заслухали доповіді наступної тематики:

  • Проблеми методичного забезпечення трасологічної експертизи в Україні;
  • Практика та особливості впровадження вимог ISO/IEC 17025:2006 в діяльність Центральної криміналістичної лабораторії поліції Польщі;
  • Зміст та структура методики трасологічної експертизи слідів інструментів та знарядь зламу, підготовленої у відповідності до вимог ISO/IEC 17025:2006;
  • Зразки висновків експерта за результатами проведення трасологічної експертизи слідів інструментів та знарядь зламу;
  • Зміст та структура методики трасологічної експертизи замків, підготовленої у відповідності до вимог ISO/IEC 17025:2006;
  • Зразки висновків експерта за результатами проведення трасологічної експертизи замків;
  • Зміст та структура методики трасологічної експертизи пломб та пломбувальних пристроїв, підготовленої у відповідності до вимог ISO/IEC 17025:2006;
  • Зразки висновків експерта за результатами проведення трасологічної експертизи пломб та пломбувальних пристроїв;
  • Зміст та структура методики трасологічної експертизи ідентифікаційних номерів, підготовленої у відповідності до вимог ISO/IEC 17025:2006;
  • Використання можливостей інформаційно-пошукових систем FAVІ;
  • Використання можливостей сучасних інформаційно-пошукових систем з метою встановлення первинних номерів автомобілів;
  • Можливості встановлення первинних номерів автомобілів у разі знищення ідентифікаційного номеру;
  • Ідентифікація технологічних транспортних засобів;
  • Особливості ідентифікаційних номерів на причепах виробництва Великобританії.

На завершення семінару-навчання всі слухачі отримали сертифікат учасника. Плідна робота та результати дискусії будуть використані у практичній площині для подальшого проведення реформ в Україні та вдосконалення судово-експертної практики.

Можливо вам буде цікаво: