Логотип КНДІСЕ

Київський науково-дослідний інститут судових експертиз

Знання, об'єктивність, істина

language
Пошук
Close this search box.

Коментар експерта: Олександр Шмерего про сучасний стан та перспективи розвитку дослідження пожеж

Завідувач відділу досліджень з питань безпеки життєдіяльності, пожежно-технічних та електротехнічних досліджень Лабораторії інженерно-технічних видів досліджень Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України Олександр Шмерего став героєм рубрики «Точка зору» видання «Пожтехбезпека».

Експерт КНДІСЕ розповів журналістам про сучасний стан та перспективи розвитку дослідження пожеж. Так, за словами Олександра Шмерего, розслідування пожежі розпочинається з моменту, коли пожежно-рятувальний підрозділ був повідомлений про її виникнення: «Власне первинним документом, яким фіксують сам факт пожежі є Акт про пожежу. Зазвичай, його складають рятувальники, котрі прибули на місце події. Це – основні вихідні дані для подальших експертних досліджень. У ньому попередньо мусить бути вказана причина пожежі. Залежно від тяжкості надзвичайного випадку, до його розслідування можуть залучатися фахівці МВС».

Експерт КНДІСЕ зазначив, що пожежі були та будуть завжди, адже з усіх техногенних і природних лих, це – чи не найуразливіший чинник для навколишнього середовища, усіх живих істот. Тому необхідно системно та високопрофесійно реагувати на подібні виклики, враховувати переваги та ризики використання нових технологій і сучасних будівельних матеріалів, регулярно оновлювати методики та на їх основі розробляти й впроваджувати відповідні заходи безпеки.

«Маю право стверджувати так на основі майже 50-річного власного досвіду. За цей час доводилося не лише досліджувати пожежі, але й брати безпосередню участь у їх гасінні, напрацьовувати відповідні рішення для мінімізації негативних чинників, щоб надалі вони не створювали підстав для виникнення загорянь. А якщо пожежа усе ж таки виникла – наслідки не були б такими згубними», ‒ наголосив Олександр Шмерего.

Під час бесіди судовий експерт розповів також про власний досвід співпраці іноземними колегами в рамках розвитку міжнародного співробітництва КНДІСЕ.

«Торік, у рамках обміну досвідом, побував у м. Кошице (Словаччина). … Схема приблизно така сама, як і у нас. Щоправда, словацькі колеги аналізують не так глибоко, як ми – судові експерти: зосереджують увагу на взаємодії трьох основних чинників, що створюють умови для виникнення горіння – горючій речовині, окиснику і джерелі запалювання. І визначають пожежу як кримінальну – внаслідок навмисних дій або технічну – не кримінальну. Ще одна відмінність – на усі пожежі обов’язково виїжджають кінологи з собаками, навченими для пошуку горючої речовини. Особисто бачив, як чотириногий «експерт» «досліджував» згорілу дробарку для каміння: зупинився саме на тому місці, де виникло загоряння, а потім показав інше – де стався витік мастила. На моє здивування пес, після поданої команди кінологом на пошук, підійшов до місця де розпочалась пожежа. Горюча рідина для вчинення підпалу там не застосовувалась, причина пожежі була пов’язана з несправністю діодного блоку випрямляча генератора», ‒ розповів Олександр Шмерего.

Можливо вам буде цікаво: