Логотип КНДІСЕ

Київський науково-дослідний інститут судових експертиз

Знання, об'єктивність, істина

Пошук
Close this search box.

КНДІСЕ взяв участь у міжвідомчому науково-практичному столі «Спеціальний міжнародний трибунал для розслідування злочину агресії рф: світова практика створення та функціонування»

07 квітня 2023 року в Національній академії внутрішніх справ відбулося засідання міжвідомчого науково-практичного круглого столу «Спеціальний міжнародний трибунал для розслідування злочину агресії рф: світова практика створення та функціонування», співорганізаторами якого стали Науково-дослідний інститут правотворчості та науково-правових експертиз НАПрН України й громадська організація ІКАР.

Захід відбувся у змішаному форматі та зібрав представників органів законодавчої влади, правоохоронних інституцій, а також закладів вищої освіти й науково-дослідних установ, учених і практиків.

Від КНДІСЕ у заході взяли участь:

  • Олександр Рувін, директор КНДІСЕ
  • Олександр Садченко, завідувач лабораторії організації наукової, методичної діяльності, нормативного забезпечення та міжнародного співробітництва КНДІСЕ

Засідання круглого столу відкрив проректор Національної академії внутрішніх справ, доктор юридичних наук, професор Сергій Чернявський та  окреслив основні напрями роботи, висловив вдячність співорганізаторам наукового зібрання, відзначив зацікавлену участь представників органів державної влади, Національної поліції.

Під час круглого столу учасники у своїх виступах зосередили увагу на перевагах і недоліках різних моделей створення спеціального трибуналу для притягнення до відповідальності винних у вчиненні злочину агресії; обґрунтували доцільність напрацювання нових безпекових інструментів, що забезпечать реалізацію принципу невідворотності покарань.

Також були висловлені думки щодо досвіду виявлення та фіксації доказів збройної агресії рф на деокупованих територіях, використання технічних засобів для їх збирання з метою подальшого передання їх до міжнародних судових інституцій.

Представники громадської організації ІКАР окреслили перспективи вивчення російського суспільства в контексті збройної агресії рф проти України, виокремили проблемні аспекти відшкодування шкоди, завданої російською збройною агресією, аргументували неоднозначність підходів щодо визначення оптимальної моделі спеціального трибуналу.

Актуальним та досить суттєвим на сьогодні для України є питання екоциду. Щодо цієї проблеми свої пропозиції у відеозверненні висловив юрист з питань міжнародного захисту прав людини, професор юридичного факультету Джорджтаунського університету Девід Толберт. Він детально проаналізував проблематику притягнення до відповідальності за злочин агресії, зокрема за вчинення екоциду. Девід Толберт зауважив, що Міжнародний кримінальний суд має обмежені можливості переслідувати винних у вчиненні екологічних злочинів, тож Україна може посприяти напрацюванню міжнародної практики притягнення за злочини проти живої природи.

За результатами обговорення будуть розроблені рекомендації щодо удосконалення національного кримінального та кримінального процесуального законодавства в напрямі його гармонізації з нормами міжнародного законодавства, передусім положеннями Римського статуту.

Можливо вам буде цікаво: