З 25 по 29 вересня 2023 року експерти КНДІСЕ, Наталія Голубєва, старший судовий експерт Черкаського відділення КНДІСЕ, та Василь Крилюк, заступник завідувача лабораторії екологічних досліджень КНДІСЕ, взяли участь у семінарі «Екологічний вимір воєнних злочинів», який проходив у місті Париж, Франція, за підтримки Посольства Франції в Україні. Організатор заходу – Національна школа суддів Франції.
Участь у семінарі також взяли: заступник Генерального прокурора (Апеляційний суд м. Париж), професор Університету Сен Кантен (м. Версаль); судді; представник командування з навколишнього середовища та здоров’я (CESAN); представник Центрального офісу по боротьбі із посяганням на довкілля на здоров’я населення; представники Центрального офісу по боротьбі із злочинами проти людяності та злочинами на ґрунті ненависті (OCLCH); керівник Департаменту навколишнього середовища, пожеж, вибухових речовин (Інститут кримінальних досліджень Національної жандармерії); директор Центрального офісу по боротьбі із посяганнями на навколишнє середовище та громадське здоров’я (OCLAESP); спеціалізований асистент з питань арештів кримінальних активів та міжнародної допомоги в кримінальних справах Кримінального суду Парижу (відділ економічних та фінансових розслідувань); спеціалізований асистент (Кримінальний суд Парижу).
Під час семінару обговорювали теми воєнних злочинів проти довкілля, а саме:
- – екоцид, злочин проти людяності;
- – стан загрози екологічної злочинності;
- – методи розслідування в зоні бойових дій;
- – криміналістичний підхід до забруднення навколишнього середовища;
- – цифрові докази;
- – кримінальний аналіз;
- – перевірка активів та арешт кримінальних активів;
- – репарації за шкоду, нанесену довкіллю;
- – екологічні наслідки конфліктів високої інтенсивності. Війна в Україні в порівнянні з Другою світовою війною. Подібності та особливості війн з огляду на вихід з цих війн.
Перед експертами стоїть важлива місія, що полягає у вивченні, документуванні та обрахунку шкоди, заподіяної російською федерацією Україні, для отримання репарації.