Київський науково-дослідний інститут судових експертиз

Знання, об'єктивність, істина

Пошук
Close this search box.

Вітаємо з Днем Державного прапора України

Синьо-жовте поєднання утвердилося як українські національні кольори під час європейської «Весни народів» у 19 столітті. Але загалом ця символіка з нами зі значно давніших часів.

Поєднання блакитного тла та жовтого малюнку зустрічається в символіці українських населених пунктів, починаючи з часів Русі. Козаки використовували синє тло та малювали жовті хрести, небесні світила та зброю на полкових і сотенних знаменах.

Починаючи з 1992 р., на виконання постанови Верховної Ради України Державним прапором України затверджено прямокутне полотнище, що містить дві рівні горизонтальні частини — верхню синю, нижню жовту. Хоча День Державного прапора України відзначають лише з 2004 р., історія походження, еволюції та затвердження цього одного з символів української держави нараховує кілька століть.

Кольори сучасного українського прапору походять від герба Галицько-Волинського князівства, яке існувало у другій половині XIII ст. Він містив золотого лева на синьому фоні. Також синій і жовтий (золотий) кольори використано у XIV ст. на гербі Королівства Руського, а також на окремих гербах князів, шляхти й міст. У XVIII ст. на козацьких прапорах Війська Запорозького часто зображували лицаря у золотих шатах на синьому полотнищі.

Вперше жовто-блакитний прапор із двох горизонтальних смуг, що нагадує сучасний, обрала як свій символ Головна Руська Рада — орган, який представляв національний рух Галичини за відродження української нації — 25 червня 1848 р. за її рішенням він замайорів над Львівською ратушею.

Перший прецедент публічного демонстрування жовто-блакитного прапора в УРСР відбувся 26.04.1989, коли Ю. Волощак підняв його на мітингу на честь річниці Чорнобильської катастрофи на пл. Ринок у Львові, а першою поміж державних установ 14.03.1990 його піднесла Стрийська міська рада.

Поєднання синього і жовтого кольорів прапора відображають мирне безхмарне небо та золоті хлібні поля України, що символізує незалежність, гідність та національну єдність. Так історія, цінності та духовність народу втілилися в національній ідентичності та патріотизмі.

Можливо вам буде цікаво: