Логотип КНДІСЕ

Київський науково-дослідний інститут судових експертиз

Знання, об'єктивність, істина

language
Пошук
Close this search box.

Використання поліграфа під час проведення психологічної експертизи

На запит журналістів «24 каналу» завідувач відділу психологічних досліджень Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Юрій Ірхін розповів про особливості проведення психофізіологічної експертизи з використанням комп’ютерного поліграфа. Подібне дослідження було проведено, зокрема, щодо Савченко Надії Вікторівни.

Для проведення психофізіологічного дослідження з використанням поліграфа на базі Київського НДІСЕ використовується стандартне обладнання?

Абсолютно вірно. Річ у тім, що у нас інститут судової експертизи Міністерства юстиції України, ми не можемо користуватися, скажімо так, домислами, або чимось нестандартним. Існують державні стандарти, які чітко регламентують застосування поліграфа, вимоги до технічних засобів. Починаючи з 2015-го року ми застосовуємо комп’ютерний поліграф в судово-психологічній експертизі, як один з методів. Зауважте, ми не проводимо перевірку на поліграфі, мова йде про повноцінну судову психологічну експертизу. На ряду з традиційними методами, які застосовувалися раніше, зараз ми додатково застосовуємо поліграф і пишемо висновок. Висновки судової експертизи є одним із доказів у суді. Навіть більше, останнім часом суди самі призначають та ініціюють проведення подібного виду судово-психологічної експертизи.

Тобто в даному випадку доказом у суді є не сам поліграф, а психофізіологічна судова експертиза?

Так. Акцентую на цьому увагу, бо в нашій країні дуже багато думок і кожен захищає свою вигідну позицію. В якості доказів суд приймає не окреме дослідження на поліграфі й не сам поліграф. Відповідно до кримінально-процесуального законодавства, як джерело отримання доказів, суд приймає висновок експерта за результатами проведення судової експертизи. Тобто поліграф приймається в сукупності з іншими методами дослідження під час проведення судової психофізіологічної експертизи.

Скажіть, а якщо наявне певне психічне відхилення, людина підлягає перевірці на поліграфі?

Перелік обмежень в роботі з людьми на комп’ютерному поліграфі досить вузький. Є чітко визначена локація з ким це можна робити. Якщо людина знаходиться в стані наркотичного сп’яніння, сильного алкогольного сп’яніння чи в стані гострої абстиненції, так званого стану похмілля, або вона психічно хвора, то з нею ніхто працювати не буде. З такими людьми психологічна експертиза не проводиться. Об’єктом дослідження психологічної експертизи виступає психічно здорова особистість.

А можна якось обманути поліграф? Існує похибка дослідження?

У спецшколах де готують розвідників, шпигунів та інші категорії агентів проводиться спеціальне навчання. Існують методи протидії тестуванню на поліграфі, але для їх використання людину потрібно навчати та постійно тренувати, тобто відпрацьовувати навички. Це як фізична культура… Можна показати як правильно потрібно качати м’язи, але без довготривалої роботи результату не буде. Фізично підготувати себе до протидії поліграфу вкрай складно.

Зараз можна сказати, що цей метод дослідження стає популярним?

В країні повним ходом йде цей рух. Поліграф застосовується скрізь, особливо в комерції та приватному бізнесі. Чому? З однієї простої причини: він працює і дає позитивний результат. У державних структурах дещо складніше. Для того, щоб застосувати його як певний вид відбору, потрібна регламентація даного процесу, адже будь-який відбір порушує свободу вибору. Приміром, у відомчому, силовому ВНЗ може навчатися не кожен юнак. Є протипоказання за станом здоров’я, хоча Конституція гарантує кожному право на освіту.

Так і застосування поліграфа повинно мати чітку регламентацію, з цим пов’язані всі труднощі. Насправді в правоохоронній практиці поліграф застосовується давно. У розкритті злочинів спостерігається позитивна динаміка. За моїми підрахунками нещодавно ми відзначили 20-ту річницю застосування поліграфа в оперативно-розшуковій діяльності органів внутрішніх справ. При чому понад 90% позитивних вирішених ситуацій, коефіцієнт корисної дії поліграфа сягає 90%.

Можливо вам буде цікаво: