Логотип КНДІСЕ

Київський науково-дослідний інститут судових експертиз

Знання, об'єктивність, істина

language
Пошук
Close this search box.

У Київському НДІСЕ відбувся семінар «Методологічні проблеми встановлення факту та визначення розміру моральної шкоди в психологічній експертизі»

Однією з найскладніших і найвідповідальніших проблем сучасної науки є проблема людини. Особливе значення вона має для юриспруденції, що використовує при розробці своїх наукових положень досягнення різних рівнів знання про людину. До найбільш поширеної процесуальної форми використання цих знань належить судово-психологічна експертиза.

Судово-психологічна експертиза, як одна з форм застосування спеціальних психологічних знань, допомагає вирішувати питання психологічного змісту. Експерти щоденно вирішують питання найрізноманітнішого змісту. Водночас досить часто виникають дискусійні моменти, вирішення яких потребує спільного обговорення широкого кола учасників.

Для обговорення та вирішення методологічних проблем встановлення факту та визначення розміру моральної шкоди в психологічній експертизі на базі Київського науково-дослідного інституту судових експертиз відбувся відповідний науково-практичний семінар.

До участі було запрошено представників судово-експертних установ Міністерства юстиції України та Міністерства внутрішніх справ України, а також колег із навчальних закладів, які здійснюють підготовку фахівців судово-експертної галузі.

Розпочалась робота семінару з вітального слова директора Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Олександра Рувіна, який зазначив, що судово-психологічна експертиза як форма застосування психологічних знань в юриспруденції є пер­спективним напрямком наукового дослідження. Він вимагає чіткого визначення основних критеріїв, що визначають як теоретичне обґрунтування, так і практичне здійснення експертної діяльності психологом-експертом. Зважаючи на це, комунікація широкого кола фахівців сприятиме швидкому вирішенню проблемних питань.

Модератором заходу виступив завідувач відділу психологічних досліджень Юрій Ірхін. В рамках роботи семінару учасники обговорили законодавчі документи які регулюють судово-експертну діяльність, атестацію судових експертів-психологів та процес проведення судових психологічних експертиз у справах про відшкодування моральної шкоди.

У презентації для учасників завідувач відділу психологічних досліджень Юрій Ірхін представив ряд найпоширеніших проблемних питань,
що зазвичай порушуються в судах, а саме: відсутність чи наявність відповідних методик та їх наукова обґрунтованість; межі компетенції психології та інших спеціальних знань; правомірність (у межах компетенції психології) врахування юридичних фактів і аспектів; сумнів щодо предметної приналежності моральної шкоди до компетенції психологічних досліджень тощо.

Роботу семінару було організовано в рамках дискусії та спільного обговорення, тож кожен присутній учасник мав можливість висловити власне бачення винесених на розгляд та обговорення питань.

Можливо вам буде цікаво: