Логотип КНДІСЕ

Київський науково-дослідний інститут судових експертиз

Знання, об'єктивність, істина

language
Пошук
Close this search box.

Що робити під час ядерної атаки?

Все частіше в інформаційному просторі України обговорюється можливість використання ядерної зброї росією для прориву оборони Українських військ.

Попри те, що за оцінками військових експертів, можливість використання тактичної або стратегічної ядерної зброї дуже малоймовірна, повністю виключити таку загрозу неможливо.

Уражаюча дія ядерної зброї зазвичай розподіляється наступним чином:

  • ударна хвиля ≈ 50%;
  • світлове випромінювання ≈ 35%;
  • радіоактивне забруднення ≈ 10%;
  • проникаюча радіація та електромагнітний імпульс ≈ 5%.

Таким чином, 85% відсотків енергії розподіляється у перші хвилини вибуху ядерного снаряда. Далі у дію вступає радіаційне випромінення. А отже, стратегії виживання під час ядерної атаки розділяються залежно від того чи застав вас вибух зненацька або у вас був час (хоч би 5-10 хвилин) щоб сховатись в укриття.

Загальні поради

Головна порада під час атаки будь-якого типу – ніколи не ігнорувати сигнал повітряної тривоги! Одразу після того, як ви почули сирену, потрібно негайно слідувати в укриття! При собі вам потрібно мати запас води, їжі та необхідних ліків. Також не забудьте покласти у валізку документи.

Що робити під час вибуху?

Якщо атомна атака застала вас раптово слід пам’ятати наступні речі:

  1. Спочатку з’явиться висотний спалах та світлове випромінення;
  2. За 5-10 секунд, в залежності від вашої відстані до епіцентру вибуху, прийде ударна хвиля.

Незалежно від того де ви знаходитесь, в першу чергу вам потрібно будь-яким чином укритись від світлового випромінення та ударної хвилі.

Якщо під час вибуху ви знаходитесь на вулиці

У тому випадку, коли під час атомної атаки ви знаходитесь на вулиці, вам негайно слід кинутись в укриття, яким може виступати навіть “складка місцевості”. Потрібно знайти будь-який прихисток, який відбиває тінь, та зможе захистити вас від випромінення та ударної хвилі Найкращий варіант – це кювет у дальній від вибуху стороні. В крайньому разі, коли укриття поруч немає, можна просто кинутись на землю, обличчям донизу, головою від вибуху. Руки потрібно сховати під тіло. Голову закрити капюшоном, будь-яким головним убором, коміром, чи просто натягнути верхній одяг.

Якщо під час вибуху ви знаходитесь в машині

Якщо під час вибуху ви знаходитесь у машині, потрібно негайно зупинитись. Поставте машину на ручне гальмо. Якщо машина з механічною коробкою передач, то ввімкніть першу або задню передачу. Також потрібно повністю закрити всі вікна та пригнутись таким чином, щоб не підійматися вище лінії вікон автомобіля.

Якщо під час вибуху ви знаходитесь у приміщенні

Опинившись під час вибуху у приміщенні, потрібно зачинити всі вікна, а самим сховатись у кімнаті без вікон. Якщо це не можливо, можна укритись під столом, нижче лінії вікон. У крайніх випадках можна перевернути стіл таким чином, щоб від світлового випромінення захиститись стільницею.

Що робити за 5 – 10 хвилин до ядерного вибуху?

У випадку, коли ви почули попередження про повітряну тривогу, надзвичайно важливо не ігнорувати його, а йти до найближчого укриття! У цьому випадку у вас буде приблизно 5-10 хвилин до ядерного вибуху, що значно збільшить ваші шанси на виживання.

В укритті, за можливості, потрібно закрити всі щілини, щоб уникнути потрапляння радіоактивного пилу всередину.

Також, слід пам’ятати, та бути готовими, що будинки, які опинились близько до епіцентру вибуху можуть частково обвалитись. Таким чином, ви можете пробути у підвалі декілька днів. Саме тому важливо мати необхідні запаси води з обрахунку 5 літрів питної води для дорослої людини на добу та 10-15 літрів води для технічних потреб.

Що робити після ядерного вибуху?

Якщо під час ядерного вибуху ви були на вулиці, в автомобілі або принаймні у квартирі й вижили, найкращою стратегію буде знайти найближче укриття, в якому ви зможете перечекати наслідки атаки та, можливо, отримати необхідну медичну допомогу.

У випадку, коли ви вже були в укритті, то за можливості, потрібно налагодити канал зв’язку для отримання актуальної інформації. Підійде будь-яке радіо тощо.

Найкращою стратегію після ядерного вибуху буде якнайдовше залишатись в укритті. Вже через 7 годин доза в зоні поразки впаде десятикратно, через 49 годин – у 100 разів, а через 14 днів – у тисячу. Через 14 тижнів навіть у колишній червоній зоні можна буде гуляти майже без ризику для життя. Так що перші кілька днів краще залишитися в підвалі, а якщо є вода та їжа, то варто затриматись і на тижні. До цього часу, можливо, настане і допомога.

Висновки

Попри значну небезпеку яку несе ядерний вибух ваші шанси на виживання залишаються великими у тих випадках, коли ви дотримуєтесь цих простих інструкцій:

  1. Не ігнорувати сигнал повітряної тривоги та спускатись кожного разу в укриття;
  2. Тримати при собі запаси води та їжі принаймні на добу, а краще більше;
  3. Мати в укритті хоч який-небудь канал зв’язку для можливості отримання актуальної інформації.

Додатково заздалегідь підготовте ліхтарики, батарейки та повербанки.

Слід пам’ятати, що у таких великих містах як Київ, Харків, Одеса та інших, ви з легкістю зможете знайти собі захист навіть якщо ядерна атака застала вас зненацька на вулиці. Будь-яка стіна, кювет, зможуть стати для вас захистом на перші хвилини після вибуху.

Водночас загроза ядерної атаки в малонаселеній сільській місцевості залишається малоймовірною, адже не має жодного практичного сенсу.

Можливо вам буде цікаво: