Логотип КНДІСЕ

Київський науково-дослідний інститут судових експертиз

Знання, об'єктивність, істина

language
Пошук
Close this search box.

Круглий стіл: “Криміналістичне забезпечення процесуального керівництва досудовим розслідуванням кримінальних правопорушень, пов’язаних із застосуванням вибухових пристроїв”

7 червня 2017 року на базі Національної академії прокуратури України спільно з Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз, Генеральною Прокуратурою України та Департаментом вибухово-технічної служби Національної поліції України було проведено круглий стіл на тему: «Криміналістичне забезпечення процесуального керівництва досудовим розслідуванням кримінальних правопорушень, пов’язаних із застосуванням вибухових пристроїв».

Наукова спільнота, експерти, представники Консультативної місії ЄС, правоохоронних органів України, Норвегії, Польщі, Чехії, Туреччини та інших країн зустрілися за круглим столом задля спільного обговорення нагальних проблем.

Відкрив засідання проректор – директор Науково-дослідного інституту Національної академії прокуратури України Георгій Попов. Від імені організаторів він привітав усіх присутніх і наголосив на важливості тематики, якій присвячено вказаний захід в умовах сьогодення.

У вітальному слові директор Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Олександр Рувін зазначив:

 «Тема заходу без перебільшення є надзвичайно актуальною в площині забезпечення захисту прав, свобод і законних інтересів особи у кримінальному процесі України. Не менш важливою вона є і в аспекті розвитку та удосконалення судово-експертної практики. Окремі проблемні аспекти даного питання досі залишаються невирішеними і потребують переосмислення, напрацювання відповідних рекомендацій і пропозицій в контексті тих реформ, які проводяться у нашій Державі».

Зокрема, мова йшла про особливості призначення і проведення судової вибухово-технічної експертизи, огляд місця події та збір повної доказової бази, як ключові моменти забезпечення проведення повноцінного і професійного експертного дослідження.

Учасники заходу обмінялися думками та досвідом щодо здійснення окремих аспектів підготовки, проведення та фіксації результатів слідчих дій в ході досудового розслідування, проблем участі різних спеціалістів в огляді місця події під час розслідування, питань міжвідомчої взаємодії суб’єктів протидії кримінальним правопорушенням тощо. Окрему увагу було приділено вивченню та врахуванню міжнародного досвіду у розслідуванні та попередженні вибухово-технічних видів злочинів.

За словами представника Консультативної місії ЄС в Україні Бйорна Торе Салтвіка, вивчення та обговорення кримінальних правопорушень, пов’язаних із застосуванням вибухових пристроїв, тісно пов’язані попередженням терористичної діяльності. 

«Протиправні дії стають доступнішими і боротися з ними все тяжче. Держави в боротьбі з терористами змушені запроваджувати дедалі суворіші норми, які певним чином обмежують свободу кожного громадянина. Тому консолідація міжнародних зусиль слугуватиме забезпеченню світового правопорядку, гарантій захисту свобод і прав людей».

Участь у роботі круглого столу взяли також завідувач сектором вибухово-технічних досліджень КНДІСЕ Сергій Луценко та завідувач відділом досліджень з охорони праці, пожежно-технічних та електротехнічних досліджень КНДІСЕ Олександр Шмерего. Експерти КНДІСЕ наголосили на необхідності підвищення рівня забезпечення відповідних профільних підрозділів сучасними науково-технічними засобами (комплексами, полігонами, лабораторіями та устаткуванням, а також звернули особливу увагу на вдосконалення скоординованих дій профільних відомств військовослужбовців та правоохоронців з метою недопущення фактів втрати речових доказів або затягування термінів проведення судових експертиз.

Загальне обговорення в рамках круглого столу включало наступні тематичні напрями:

  • концептуальні підходи, міжнародно-правові та законодавчі аспекти протидії кримінальним правопорушенням, вчиненим із застосуванням вибухових пристроїв;
  • процеси виявлення, припинення розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, вчинених із застосуванням вибухових пристроїв: процесуальні, криміналістичні, кримінологічні напрями;
  • діяльність правоохоронних органів і спеціальних служб щодо протидії злочинам, вчиненим із застосуванням вибухових пристроїв, та мінімізації їх наслідків;
  • сучасний стан і основні проблеми процесуального керівництва досудовим розслідуванням кримінальних правопорушень, вчинених із застосуванням вибухових пристроїв.

За результатами проведення круглого столу «Криміналістичне забезпечення процесуального керівництва досудовим розслідуванням кримінальних правопорушень, пов’язаних із застосуванням вибухових пристроїв» схвалено рекомендації, що будуть спрямовані на підвищення ефективності розслідування злочинів, вчинених із застосуванням вибухових пристроїв. Дякуємо всім учасникам за плідну співпрацю!

Можливо вам буде цікаво: