Логотип КНДІСЕ

Київський науково-дослідний інститут судових експертиз

Знання, об'єктивність, істина

language
Пошук
Close this search box.

Фахівці Київського науково-дослідного інституту судових експертиз здійснили робочу поїздку до Латвійської Республіки

Заступник директора з наукової роботи Київського НДІ судових експертиз Наталія Нестор, завідувач лабораторії економічних досліджень КНДІСЕ Ольга Лукова та завідувач відділу досліджень бухгалтерського та податкового обліку та звітності лабораторії економічних досліджень КНДІСЕ Оксана Маркіна стали учасниками міжнародної практичної конференції: «Бухгалтерська експертиза і аудит: проблеми і перспектива», що відбулась у місті Рига.

Захід було організовано Департаментом судової експертизи Державної поліції Міністерством внутрішніх справ Латвійської Республіки з нагоди 20-річчя бухгалтерського відділу Державного департаменту судової експертизи.

Метою конференції було обговорення питань експертної звітності та аудиту, пошук шляхів вирішення поточних проблем в даній області, обмін досвідом та визначення тенденцій розвитку бухгалтерської експертизи. Впродовж двох робочих днів фахівці з Латвії, Литви, Білорусії, України та Вірменії обговорювали питання щодо бухгалтерського обліку у криміналістиці, а також розглядали практичні приклади проведення експертизи та аудиту в судових розглядах.

У презентації взяли участь експерти з п’яти національних експертних центрів Латвії, а саме: представники Державної поліції, Управління по боротьбі з економічними злочинами, Служби державних доходів і Державного контрольного управління, а також професійні організації – Латвійська асоціація бухгалтерського обліку, Асоціація правників Латвії, регіональні офіси міжнародних аудиторських компаній – BDO Latvija і Nexia Audit Advice.

Заступник директора Київського НДІСЕ Наталія Нестор представила учасникам конференції діяльність Інституту, розповіла про стан експертної та науково-методичної діяльності, звернула увагу на розвиток нових видів досліджень та найактуальніші судові експертизи, що виконують українські судові експерти. У доповіді завідувача лабораторії економічних досліджень КНДІСЕ Ольги Лукової та завідувача відділу досліджень бухгалтерського та податкового обліку та звітності лабораторії економічних досліджень КНДІСЕ Оксани Маркіною було представлено загальну діяльність лабораторії економічних досліджень Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, а також окремим питанням було винесено розгляд дослідження операції з:

  • визначення документальної обґрунтованості розміру нестачі або надлишків товарно-матеріальних цінностей і грошових коштів, періоду і місця їх утворення;
  • визначення документальної обґрунтованості оформлення операцій з одержання, зберігання, виготовлення, реалізації товарно-матеріальних цінностей, у тому числі грошових, основних засобів, надання послуг;
  • визначення документальної обґрунтованості відображення в обліку грошових коштів, цінних паперів;
  • визначення документальної обґрунтованості відображення в обліку операцій з нарахування та виплати заробітної плати, інших виплат;
  • установлення відповідності чинному законодавству відображення в податковому обліку доходів та витрат за фінансово-господарськими операціями, що підлягають оподаткуванню податком на прибуток;
  • визначення відповідності чинному законодавству відображення в податковому обліку податкових зобов’язань та податкового кредиту з податку на додану вартість тощо.

У виступі старшого експерта Департаменту судової експертизи Державної поліції Латвійської Республіки Юлії Ліодорової було зазначено, що згідно з Річним звітом ACFE за 2017 рік (Асоціації сертифікованих експертів по шахрайству), в 125 країнах було виявлено 2690 професійних випадків шахрайства (всього 2 в Латвії) на загальну суму понад 7 мільярдів доларів США. У шахрайства більшість випадків є незаконним привласненням активів, решта – корупційні дії. Експерт також зазначив що, відбувається шахрайство у фінансовій звітності, яка у відсотковому відношенні складає лише 10% всіх випадків, але в плані фінансових втрат є найбільшою.

Заступник директора Державного управління поліції по економічних злочинах (ENAP) Ілзе Соколовська зазначила про важливу роль судових експертів в розслідуванні економічних злочинів та пояснила, що експертам пропонується займатися нестандартними випадками, коли їх власний потенціал відсутній. Відзначаючи повсякденну роботу ENAP, Ілзе Соколовська визнала, що актуальними питаннями серед розглянутих справ є випадки відмивання грошей і шахрайства, в тому числі шахрайство, пов’язане з фондами ЄС. Що стосується відмивання грошей і шахрайства з банками, то Рада звертається до Комісії ринку фінансів і капіталу (FCMC).

Представник Міжнародної аудиторської компанії BDO Латвії розповів про останні події в області боротьби з «відмиванням» латиських грошей і «підставними компаніями». Вони аналізувалися за даними статистики з інвестицій нерезидентів в Латвії, коли у 2015 році розмір вкладів перевищив розмір депозитів резидентів в банках Латвії. Після проведення кампанії проти компаній-оболонок і відмивання доходів одержаних злочинним шляхом обсяг депозитів нерезидентів значно знизився. Під час виступу доповідач навів приклади роботи компаній-оболонок, схеми відмивання грошей в глобальному масштабі, а також ознайомив учасників з останнім законодавством, яке активізувало боротьбу з такими суб’єктами в Латвії.

Керівник відділу методології контролю та нагляду Державної служби доходів (SRS) Олена Козінда представила до уваги учасників систему аналізу ризиків SRS ESCORT і спосіб здійснення контролю платників податків у цій системі, порядок визначення ризиків. Основними завданнями програми для юридичних осіб є аналіз ризиків даних для застосування заходів податкового контролю, аналіз декларацій по ПДВ та ідентифікація платників податків з високим ступенем ризику, а також встановлення осіб, яким виплачується заробітна плата в «конвертах».

Судові експерти Латвії, Литви, України, Білорусії та Вірменії обмінювалися досвідом та особливостями проведення судово-економічних та бухгалтерських експертиз у своїх країнах. На завершення конференції учасники висловили подяку організаторам та подальше бажання зустрічей на міжнародному рівні для обговорення досягнень і проблем в галузі судової експертизи не лише в Латвії, але й інших країнах. Було запропоновано провести економічну конференцію в країнах, які брали участь у конференції – Литві, Білорусії, Україні та Вірменії.

Можливо вам буде цікаво: