Логотип КНДІСЕ

Київський науково-дослідний інститут судових експертиз

Знання, об'єктивність, істина

language
Пошук
Close this search box.

Фахівці КНДІСЕ під час круглого столу обговорили з колегами рецензування висновків судових експертів

Завідувач відділу товарознавчих досліджень та досліджень об`єктів інтелектуальної власності КНДІСЕ Інна Голова та провідний судовий експерт відділу товарознавчих досліджень та досліджень об`єктів інтелектуальної власності КНДІСЕ Наталія Климова взяли участь у засіданні круглого столу на тему: «Рецензування висновків судових експертів: підстави призначення, зміст, процесуальний статус».

Захід відбувся на базі Науково-дослідного центру судової експертизи з питань інтелектуальної власності Міністерства юстиції України.

На порядок денний було винесено питання особливостей нормативно-правового регулювання процедури рецензування висновків судових експертів в Україні та за кордоном: підстави і процедура призначення, сутність і зміст, а також розгляд рецензії на висновок судового експерта, як доказ у судовому процесі. Крім того, учасники обговорили рецензії на висновки судових експертів, що виконуються поза положенням про рецензування, їх процесуальний статус та інші важливі питання.

За словами експерта КНДІСЕ Інни Голової, на сьогоднішній момент склалася ситуація за якої рецензування висновків судових експертів відбувається в рамках положення про рецензування, яке затверджено наказом Міністерства юстиції України, і поза ним. Рецензії складаються на замовлення однієї сторін у справі. Зазвичай рецензенти не є атестованими судовими експертами і не мають права цього робити.

«Виступи на круглому столі розділилися на дві частини. Ті, хто складають ці рецензії відповідно їх підтримують. Все-таки більша частина присутніх, а саме адвокати провідних юридичних компаній, судові експерти, судді та директори інших судово-експертних організацій прагнуть більш врегульованого процесу, – зазначає завідувач відділу товарознавчих досліджень та досліджень об`єктів інтелектуальної власності лабораторії автотехнічних, товарознавчих та спеціальних видів досліджень КНДІСЕ Інна Голова, – Мій виступ звертав увагу на наступний момент: якщо ми говоримо про те, що всі юристи мають юридичну освіту, то не потрібно порушувати законодавство. Є порядок, який в рамках чинного законодавства передбачає підстави рецензування: дату, мету та, власне, конкретну особу рецензента. В положенні про рецензування не передбачено, що рецензент робив власні висновки з поставлених питань. Натомість в рецензіях, які виконуються поза порядком, такі висновки зустрічаються досить часто. За моїм переконанням, кращим є замовлення такого документу як висновок експертного дослідження, який передбачає аналіз всіх матеріалів справи, дослідження і висновки по питаннях».

Також експерт зазначила, що підтримують урегулювання процесу рецензування провідні юристи та адвокати і представники суду.

Загалом захід сприяв систематизації практики досвіду формування методологічних основ рецензування експертних висновків та застосуванню рецензій у якості доказів у судовому процесі.

Можливо вам буде цікаво: