

Психологічні дослідження із використанням поліграфа
Психологічна експертиза з використанням комп’ютерного поліграфа дозволяє виявити реакції людини на психологічні стимули для оцінки її обізнаності про події або обставини у межах судового провадження.
Використання комп’ютерного поліграфа при проведенні судових психологічних експертиз загалом підпорядковане методології судово-експертної діяльності і, крім того, використовує власні, притаманні тільки цьому дослідженню науково обґрунтовані методи.
Метою проведення психологічних експертиз із використанням комп’ютерного поліграфа є виявлення значимих фізіологічних реакцій людини на пред’явлений їй психологічний стимул, що дозволяє установити рівень та психологічну природу усвідомленості чи обізнаності людини у змістовному полі інформаційних патернів (установок), які вона продукує або репродукує, а також, визначити психологічний характер викладення людиною інформації як підґрунтя для подальшої її правової кваліфікації.
Згідно з наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» (ДП «УкрНДНЦ») від 16 листопада 2023 р. №391 з 01-05-2024 прийнято та надано чинності ДСТУ 9266:2023. Судова психологічна експертиза. Використання поліграфа. Загальні вимоги.
За структурою процедура проведення психологічної експертизи із використанням поліграфа складається з наступних змістовних модулів:
– психологічний аналіз обставин, викладених у межах провадження (кримінального, цивільного та ін.), та питань, що поставлені на вирішення експертизи;
– підготовка тестового опитувальника;
– передтестова психодіагностична бесіда;
– функціональне психодіагностичне дослідження (тестування) із використанням поліграфа;
– психодіагностичне дослідження індивідуально-психологічних особливостей підекспертної особи;
– узагальнення отриманих результатів, підведення підсумків та оформлення висновку.
Психологічна експертиза із використанням поліграфа проводиться винятково за умов добровільної згоди підекспертної особи.
Об’єктом психологічних експертиз із використанням комп’ютерного поліграфа є людина як носій фізіологічних проявів перебігу психічних процесів особистості, що пов’язані зі сприйняттям, збереженням і наступним відтворенням особою інформації про будь-які події чи обставини, а також, матеріальні носії інформації, які за змістом відображають функції пізнавальних, вольових чи емоційних процесів у вигляді провідних психічних станів людини.
Родовим об’єктом функціональних психологічних досліджень із використанням комп’ютерного поліграфа при проведенні судових психологічних експертиз є особистість людини.
Спеціальним об’єктом психологічних експертиз із використанням комп’ютерного поліграфа є особистий мнемічний досвід людини.
Предметом психологічних експертиз із використанням комп’ютерного поліграфа є фізіологічні реакції людини (особистості), що нею проявляються у відповідь на пред’явлені їй психологічні стимули, що відображають зміст конкретного інформаційного патерну (подію, обставини чи їх деталі).
Основні завдання, що вирішуються при проведенні психологічних досліджень із використанням комп’ютерного поліграфа у межах судових психологічних експертиз:
- визначення значущих психологічних стимулів на підставі вивчення фактів, обставин події, викладених у матеріалах кримінальних проваджень, судових справах, матеріалах заявників та у автентичних показах людини, отриманих без будь-якого стороннього впливу або примусу;
- реєстрація фізіологічних реакцій людини, які виникають у неї у відповідь на пред’явлення психологічних стимулів, що підібрані експертом;
- встановлення ступеня значущості для людини визначених експертом психологічних стимулів, що викликана викривленням, приховуванням або підтвердженням наданої нею інформації;
- з’ясування на підставі аналізу одержаних фізіологічних реакцій відповідності чи невідповідності інформації, що заявлена людиною, її особистому досвіду в межах ситуації, що розслідується/досліджується у провадженні (справі).
Орієнтовний перелік вирішуваних питань при проведенні психологічних досліджень із використанням комп’ютерного поліграфа у межах психологічних експертиз:
- Чи виявляються в ході психологічного дослідження із використанням комп’ютерного поліграфа значущі реакції*, які свідчать про те, що підекспертна особа володіє інформацією про деталі та обставини події (ситуації), що розслідується/досліджується?
- Чи виявляються в ході психологічного дослідження із використанням комп’ютерного поліграфа значущі реакції, які свідчать про те, що інформація про деталі та обставини події, що розслідується/досліджується, була отримана підекспертною особою на момент перебігу події?
- Чи виявляються в ході психологічного дослідження із використанням комп’ютерного поліграфа значущі реакції, які свідчать про те, що підекспертна особа володіє інформацією щодо осіб, безпосередньо причетних до події (ситуації), що розслідується/досліджується у провадженні (справі)?
- Чи виявляються в ході психологічного дослідження із використанням комп’ютерного поліграфа значущі реакції, які свідчать про те, що підекспертна особа отримала інформацію щодо осіб, безпосередньо причетних до події (ситуації), що розслідується/досліджується у провадженні (справі) на момент перебігу події?
- Чи виявляються в ході психологічного дослідження із використанням комп’ютерного поліграфа значущі реакції, які свідчать про те, що підекспертна особа володіє інформацією, яка суперечить тій, що була повідомлена нею раніше?
Згідно з п. 6.10 ДСТУ 9266:2023. Судова психологічна експертиза. Використання поліграфа. Загальні вимоги:
«Унаслідок обмежень, що зумовлені закономірностями фізіології людини та від яких залежить рівень інформативності показників, що реєструють у ході судової психологічної експертизи з використанням поліграфа, а також вимог, які висувають до формування тестових опитувальників у межах наявних методик, на вирішення експертизи в межах одного експертного провадження може бути поставлено не більше ніж шість запитань, що стосуються одного загального для цих питань тематичного напрямку».
Наведений перелік питань є орієнтовний і може бути доповнений / видозмінений / уточнений відповідно до ситуації, що досліджується за кримінальним провадженням (справою), матеріалами заявника.