Логотип КНДІСЕ

Київський науково-дослідний інститут судових експертиз

Знання, об'єктивність, істина

language
Пошук
Close this search box.

Експерти Київського НДІСЕ розповіли журналістам про дослідження документів і почерку, а також «експертизу століття» щодо загибелі Олександра Пушкіна

Журналісти газети «Сьогодні» продовжили випуск серії матеріалів про дослідження документів та почерку, що проводять експерти Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

У новій публікації читачам розповіли про дослідження дипломів про закінчення закладів вищої освіти, розписок про позику грошей, фіскальних та товарних чеків, а також біометричних документів.

«Один із видів документів – розписка на отримання грошей в борг. Наприклад: одна людина взяла в іншої нібито 200 000 гривень. Насправді – 20 000 гривень… Часто виправляють найменування валюти, скажімо, брав гривні, а виходить, що долари. Начебто людина брала в борг 5 тисяч доларів на 15 років. Насправді значок долара дописаний, тобто брав 5000 гривень, і на 5 років, а не 15 років, отже, відсотки інші», – розповіла завідувачка відділу технічних досліджень документів КНДІСЕ Вікторія Куликовська.

Технічна експертиза документів та почеркознавча експертиза мають надзвичайно багато об’єктів дослідження та питань, на які можуть відповісти експерти, котрі володіють спеціальними знаннями та працюють з висококласною приладовою базою.

«Був складний випадок, коли ми досліджували велику кількість документів, з майже ідеальним підписом. Причому завжди однаковим! Виконаний не на принтері, а ручкою. В результаті встановили, що підробляв підписи професійний художник за допомогою нехитрого пристосування, про яке знають всі студенти: табуретка, скло, лампа … І жодного разу у художника не здригнулася рука! Причому, посилаючись на Конституцію, цей підозрюваний відмовився надати слідству зразки свого почерку. Тоді розшукали його твір, написаний 20 років тому під час вступу до художнього інституту, і визначили ідентичність почерку художника і того, хто підробляв документи», – поділилась спогадами завідувач відділу почеркознавчих досліджень КНДІСЕ Ірина Білоус.

В музеї Київського науково-дослідного інституту судових експертиз журналісти мали можливість побачити матеріали «експертизи століття», як називають її багато митців та експертів. Одним з найвідоміших досліджень в галузі почеркознавства (не тільки в КНДІСЕ, а й в Україні та світі) по праву вважається експертиза документів, що прямо або побічно сприяли загибелі поета Олександра Пушкіна. Йдеться про встановлення авторства сумно знаменитого «Дипломів рогоносця» – листа, написаного «доброзичливцями» поета, що підкреслювали його «рогоносність», як чоловіка. Відомо, що тема невірності Пушкіну його дружини Наталії Гончарової стала фундаментом для дуелі поета з Дантесом, в ході якої Олександр Сергійович отримав смертельне поранення.

Багато часу автором листів вважали князя Долгорукого, але пушкіністи не погоджувалися з цим висновком.

У 1974 році в Київському НДІСЕ провели повторне дослідження листа. Його виконала видатна експерт-почеркознавець Софія Абрамівна Ципенюк. На жаль, цієї гідної жінки, яка виховала цілу плеяду прекрасних експертів-почеркознавців, уже немає в живих (вона прожила понад 90 років і до останніх днів консультувала колег в інституті). Але є в Київському НДІСЕ ті, хто з нею працював, добре її знали та пам’ятають.

Софія Абрамівна приступила до роботи разом зі співробітницею центрального тоді для СРСР Московського інституту судових експертиз Г. Богачкіною. На дослідження потрапили два анонімних пасквілі, написаних французькою мовою. Листи одного дня були розіслані по Петербургу друзям поета. Жінки-експерти отримали для порівняння зразки почерків князів Долгорукого і Гагаріна, але порахували, що цього мало. Вони запросили в архівах Московської центральної бібліотеки ім. Леніна зразки почерку ще понад 100 молодих людей тієї епохи, з тих же прошарків суспільства, тобто з вищих кіл. Треба при цьому знати, що князю Долгорукову на момент написання пасквілів було всього 19 років, Гагаріну трохи більше – 22 роки. Три місяці йшло ретельне вивчення зразків. У підсумку Софія Абрамівна зі своєю колегою з’ясували, що, дійсно, листи були написані не французом, а росіянином. Однак за віком цей автор був значно старшим обох згадуваних вище князів! Таким чином, експерти встановили, що князі Долгоруков і Гагарін не мають відношення до загибелі Пушкіна, як вони самі колись і стверджували. Писав хтось інший.

ЧИТАТИ ПОВНИЙ ТЕКСТ ІНТЕРВ’Ю

Можливо вам буде цікаво: