Логотип КНДІСЕ

Київський науково-дослідний інститут судових експертиз

Знання, об'єктивність, істина

language
Пошук
Close this search box.

Експерти Київського НДІСЕ провели унікальні дослідження нумізматичної та філателістичної колекцій

Фахівці Київського науково-дослідного інституту судових експертиз отримали на дослідження понад 35 тисяч колекційних марок та 269 старовинних монет. За всю історію роботи експертів настільки масштабна кількість об’єктів заявлена вперше.

Спеціалісти сектору мистецтвознавчих досліджень у широкому спектрі завдань традиційно проводять експертизи пов’язані з атрибуцією об`об’єктів, визначення періоду їхнього створення, приналежності до певної школи та встановлення авторства. При проведенні досліджень також аналізується художній рівень, історичне значення, стан та культурна цінність досліджуваних предметів.

Головні завдання експертів у даному дослідженні – оцінити вартість та оригінальність отриманих об’єктів.

«Ми вперше отримали таку велику кількість досліджуваних предметів. У випадку із філателістичною колекцією уваги потребує кожна марка індивідуально. Вони розміщені в окремих альбомах. Деякі зібрані хаотично, але певна кількість має приналежність до конкретної країни чи тематики, – розповідає експерт КНДІСЕ Аліна Дяченко, – зараз вже можна зробити попередній висновок, що культурної цінності установленої законом філателістична колекція не має, адже всі марки серійні. Але в процесі роботи, вдалося ідентифікувати також рідкісні екземпляри. Знайшлися марки із зображенням країн і республік, які на сьогоднішній день вже не існують. Їх можна оцінити як раритетні, певним чином антикваріат».

Як правило філателістичні колекції мають перш за все духовну цінність, яка не прописана в законі. Автори можуть збирати свої екземпляри роками і передавати поколіннями. Колекціонування конвертів, листівок, поштових марок та інших видів поштової документації і сьогодні є одним із найпопулярніших та наймасовіших захоплень на планеті.

Представлені на експертизу старовинні монети належать до XI-XVIII ст. Експерти розповідають, що нумізматичні дослідження – це головним чином робота з мікроскопом. Пошуки відповідної моделі в спеціалізованих каталогах та перевірка відповідності розмірів, хімічного складу тощо. У визначенні оригінальності монет вирішальне значення можуть мати долі грамів ваги.

Фахівці Київського НДІСЕ пригадали випадок, коли підробку монет виявили після аналізу їх хімічного складу. У співпраці з відділом дослідження матеріалів, речовин та виробів експерти – мистецтвознавці виявили у срібних монетах домішки сучасних сплавів, які не використовували в давнину.

Загалом мистецтвознавчі дослідження на сучасному етапі сприяють створенню об’єктивної історичної картини і дозволяють проаналізувати не тільки досліджувані предмети, але й прослідкувати їх культурний контекст.

Можливо вам буде цікаво: