Логотип КНДІСЕ

Київський науково-дослідний інститут судових експертиз

Знання, об'єктивність, істина

Пошук
Close this search box.

Експерти КНДІСЕ проводять дослідження бортових самописців із повітряних суден росіян збитих українськими військовими

Експерти Київського науково-дослідного інституту судових експертиз вивчають бортові самописці з російських повітряних суден, які збивають українські військові.

До початку повномасштабного російського вторгнення на територію України експерти КНДІСЕ брали участь у розслідуванні подій за фактами збиття цивільного пасажирського літака компанії «Malaysia Airlines» рейсу МН17, збитого 17 липня 2014 року в Донецькій області та цивільного пасажирського літака компанії «Міжнародні авіалінії України» рейсу 752, збитого  8 січня 2020 року в Ірані.

Головною метою  досліджень бортових самописців (так званих «чорних скриньок») є  отримання та розшифровка параметричної інформації про процес польоту, яка записана на цих самописцях. Ці дані є важливими для слідчих органів та можуть бути використані в подальшому аналізі. Важливо встановити деталі місця вильоту, траєкторії польоту та інші параметри, що допоможуть встановити причини та наслідки трагічних подій.

Як зазначає Олександр Рувін, директор КНДІСЕ, багато сторін зацікавлені в об’єктивному розслідуванні за фактами катастроф: це власники літаків, виробники, представництва країн пасажирів та інші учасники. Набагато простіше отримати необхідну для дослідження технічну документацію щодо розробки повітряних суден та їхньої експлуатації. У поточній ситуації очевидно, що російська федерація не надаватиме жодної офіційної інформації. Натомість є неофіційна інформація та факти, що підтверджують, що у деяких випадках росіяни свідомо вимикають системи бортових самописців, щоб уникнути фіксації параметричних даних про польоти. Це робиться з метою забезпечення відсутності будь-яких відомостей, якщо літак буде збито.

Наразі експерти комп’ютерно-технічних досліджень КНДІСЕ займаються розшифруванням бортових самописців та наданні слідству максимально повної інформації для подальшого аналізу. Як зазначають експерти, у військових повітряних суднах бортові самописці фіксують додаткові параметри, які враховують специфіку їх застосування. Вони можуть реєструвати дані про роботу військових систем, таких як радари, супутникові навігаційні системи, системи підтримки бойових дій тощо, а також спеціальні функції, які забезпечують аудіомовчання. Дослідження цих аспектів вимагають відповідних знань, навичок, програмного забезпечення та інших ресурсів.

Експерти КНДІСЕ зазначають, що бортові самописці є важливим джерелом об’єктивної інформації про події, оскільки вони не мають суб’єктивності та не піддаються впливу людини. Інформація, отримана з аналізу бортових самописців має об’єктивне джерело доказів і може бути використана для проведення повторних досліджень міжнародними організаціями.

Можливо вам буде цікаво: