Логотип КНДІСЕ

Київський науково-дослідний інститут судових експертиз

Знання, об'єктивність, істина

Пошук
Close this search box.

Експерти КНДІСЕ досліджують факти екоциду вчинених армією рф в Україні

Військова агресія рф проти України має серйозні екологічні наслідки, які можна класифікувати як екоцид згідно зі статтею 441 Кримінального кодексу України. Термін «екоцид», відповідно до Кримінального кодексу України, означає масове знищення рослинного і тваринного світу, отруєння атмосфери та водних ресурсів, а також вчинення інших дій, що можуть призвести до екологічної катастрофи.

Серед вчинених дій російськими військовими можна вказати окупацію Чорнобильської та Запорізької АЕС, знищення Каховської ГЕС, спалювання лісів, руйнування природних заповідників і зменшення біорізноманіття, забруднення ґрунтів і водних джерел, а також обстріли полів і сільськогосподарських культур, що призводить до неможливості проведення подальшого сільського господарства. Ці факти свідчать про вчинення екоциду росією в Україні.

Експерти Лабораторії екологічних досліджень КНДІСЕ зазначають , що щоденно військові дії рф в Україні створюють серйозну загрозу екологічній катастрофі. Один із яскравих прикладів – знищення лісів через вирубку, масовані обстріли та пожежі. Ці фактори серйозно погрожують екосистемам, зменшують лісовий покрив та здатність повітря до самоочищення, призводять до втрати природних ресурсів та знищення життєвого середовища для багатьох видів рослин і тварин.

Проте, самі лісові пожежі, спричинені окупантами в Україні, є набагато небезпечнішими, ніж проста вирубка лісу. В результаті викиду в повітря забруднюючих речовин та небезпечних газів, утворюються кислотні дощі, висихають великі лісові масиви, завдається шкода родючості сільськогосподарських культур та знижується врожайність. Люди вдихають сажу, оксид азоту та діоксид сірки, що утворюються після пожеж. Це несе небезпеку не лише для українців, а й для всієї Європи, оскільки забруднюючі речовини можуть поширитись на тисячі кілометрів через дощі та атмосферні маси.

Експерти Лабораторії екологічних досліджень КНДІСЕ, які проводять судові екологічні експертизи, наголошують, що ризик поширення пожеж в умовах активних воєнних дій є значним і є важким завданням щодо їхньої ліквідації. Прикладом була тимчасова окупація Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, коли російська армія розташовувала свої позиції та будувала окопи в «рудому лісі», не усвідомлюючи ризиків, які ці дії несуть для них і для світу загалом. Аналогічні негативні наслідки спостерігаються й в інших регіонах нашої країни.

Дослідження екологічних злочинів рф на території України та винесення вироків національними судами проти рф, мають велике значення, оскільки це полегшує доведення фактів екологічної шкоди, завданої нашій країні, у міжнародних судах.

Можливо вам буде цікаво: